O Sboru

· Úvodní stránka
· Historie sboru
· Sbor
· Výjezdová jednotka
· Táborová základna
· Soutěže
· Kutnohorská has. liga
· Naše časomíra
· Naše technika
· Ke stažení
· Kontakty


OSH Kutná Hora
· OSH Kutná Hora informuje
· Kalendář 2016
· Kontakt OSH

Historie hasičstva
· Historie p. Šourka
· SDH na Kutnohorsku

Sítě

TOPlist

Odkazy

· OÚ Nové Dvory
· Firesport
· SDH Uhl. Janovice
· SDH Močovice
· Další odkazy


Hledat


Pokročilé vyhledávání

Správa webu
Webmaster:
Jakub Dušek

Redaktor a fotograf:
Jaroslav Dušek

Táborová základna Chroustkov


Několik slov o tom jak vznikla a pár slov o historii...

Od roku 1975, kdy vzniklo družstvo mladých hasičů, se pro děti každoročně připravovali letní tábory. Nejprve týdenní, později čtrnáctidenní. Vždy ve vypůjčené základně a za ta léta, ( celkem se uskutečnilo asi 19 táborů) jsme prošli mnoha místy. Začínalo se v Českém Šternberku na chatě, pak následovala několik sezón Sovoluská Lhota, Nesměřice, Vrdy - Dolní Bučice, Březí u Čáslavi. Na podzim v r. 1992 se nám podařilo získat první táborový materiál z rušící se táborové základny. Bylo to prvních 10 stanů a zároveň i první impuls vybudovat vlastní táborovou základnu. Shodou okolností a přičiněním starosty sboru p. Vognara, jsme získali do užívání louku u Chroustkova v místech s názvem V lánech. Ta je ukryta v dolíku, obklopena lesem a místem protéká potůček.
První brigáda se konala 28.3.1993, padal sníh a začala se opravovat studánka pro zásobování tábora pitnou vodou. Během 16ti sobot (do 5.7.) jsme postavili zastřešenou jídelnu, kuchyň, příruční sklad, věže na vodu, umývárnu a latríny. Již 10. července byl zahájen první tábor na nové základně pod názvem "Dobrodružství v zemi nikoho". Táborovým symbolem bylo usmívající se sluníčko a snad právě proto nám celý tábor propršel.
V dalším roce jsme postavili v Nových Dvorech srubovou chatu, její hrubou stavbu jsme převezli na základnu a v létě již sloužila svému účelu. Rok od roku se snažíme základnu neustále vylepšovat, máme tam sprchu s teplou vodou, udírnu, topeniště pod prasátko a další drobnosti, které dělají základnu základnou. Díky prozřetelnosti máme perfektní archiv fotek od samotného vzniku až po současnost naší základny.
Již několik let na základně probíhají o letních prázdninách 14ti denní táborové turnusy případně i víkendové akce. Některé sdružení a spolky se k nám už několik let vracejí.

Díky tomu, že se rozpadl oddíl mladých hasičů, táborovou základnu už několik let pouze provozujeme tzn.že ji připravujeme na letní provoz. To je především zajištění obsazení na letní sezonu, brigády na údržbu a hlavně dvě největší a nejnáročnější akce sboru v roce - stavění a bourání tábora. Stavění tábora je zpravidla třídenní akce (někdy vyjíždí předvoj už o dva dny dříve) a znamená v podstatě zprovoznění celé základny - mj. stavbu stanů, rozvod vody od studny do kuchyně a umývárny, rozvod odpadů, zprovoznění umývárny a sprchového koutu, úklid kuchyně vč. odmytí nádobí pro kapacitu TZ a spoustu další práce okolo, která mnohdy není vidět. Tradiční je už sobotní večerní posezení v kuchyni a opékání masa, což už je takovou tečkou za celodenní robotou.

Za těch 13 let se na základně vystřídalo hodně lidí a přestože někteří už svou činnost z různých důvodů utlumili nebo ukončili, jiní si už sebou vozí své rodiny.


Technické údaje základny


Je umístěna v katastru obce Chroustkov na okrese Kutná Hora (asi 4 km od Chlístovic směrem na Vernýřov) v nadmořské výšce 420 m, na louce ze všech stran chráněné vzrostlým lesem. Okrajem louky protéká zhruba 1m široký potok.

Ubytování:
Stany podsadové, celoplátěné na železné konstrukci.


Kapacita táborové základny je 50 osob

Stanů max 25
Izolace 1 stan
Ošetřovna 1 stan
Děti 20 stanů (40 míst)
Doprovod 5 stanů (10míst)
Srub 2 místa


Hospodářské zázemí:
Základna je bez zavedené elektrické energie, řešená jako tábornická, stálá krytá jídelna, kuchyň, příruční sklad, umývárna velkého nádobí a umývárna osobní hygieny (řešená polovinou pro umývání osobního nádobí - ešusů),uzamykatelný plechový sklad a pracovna vedoucího – srub Na základně je i udírna a topeniště na pečení masa

Topení, vaření:
Pro ohřev užitkové vody slouží brutar, vaří se na kamnech s varnou plochou 80 x 120 cm, topí se dřevem, kuchyň je vybavena nádobím.

Osvětlení:
Plynové lampy, sklad potravin - svítilna. Po dohodě lze k osvětlení kuchyně a umyvárky použít malou elektrocentrálu – rozvod v kuchyni je připraven pro světlo 4x 60W + zásuvka 220V – celková výkon elektrocentrály je 650W

Zásobování pitnou vodou:
130 m od tábora je studánka (v současné době probíhá jednání o změně na studnu) s kvalitní vodou (kojenecká), je osazena ručním čerpadlem "LILA" a pomocí potrubí PVC se dopravuje do tábora, na střeše je 380 l zásobník vody a voda je rozvedena do umývárny a k brutaru, sprchový kout s teplou vodou. Součástí rozvodu je dezinfekční zařízení k úpravě vody

Záchody:
Suché dřevěné budky rozdělené pro chlapce a dívky, samostatně vedoucí, kuchař a 1 izolace.

Ošetřovna a izolace:
Ve vymezených a označených stanech.

Nákup potravin:
Základní potraviny a po dohodě i maso je možné nakoupit v obchodě v Chlístovicích.

Uskladnění potravin rychle podléhajících zkáze:
V táborové kuchyni je umístěna izolovaná bedna, která slouží ke krátkodobému uchování potravin pomocí zmrazených PVC lahví se solankou.

Místní zajímavosti:
Chlístovice - zřícenina hradu Sion, Kutná Hora - město s historickým jádrem.

Koupání:
15 minut od tábora lesní rybník zvaný "Židovský"
20 - 30 minut rekreační Pastvický rybník (2,3 km)


Takto je základna vybavena pouze když je v provozu. Mimo sezónu jsou všechny zařizovací předměty uskladněny ve skladech SDH.


Náš sbor nabízí tuto základnu k využití od roku 1994 i jiným subjektům.V případě zájmu se obracejte na adresu:

 Jaroslav Dušek
 Šíchova 154
 285 31 Nové Dvory
 Telefon: 725022670  E-mail: duskovi@sendme.cz

Copyright © ..::SDH Nové Dvory::..
Všechna práva vyhrazena.

Publikováno: 14.03. 2008 (13796 čtenářů)

[ Zpět ]
 


PHP Scripting LanguageApache.org The World´s Most Popular Open Source database Powered by UNITED-NUKE - Just manage!


© 2005 UNITED-NUKE Powered Site.
You can syndicate our news using the following files: rss-091.xml, rss-092.xml, rss-20.xml or atom.xml.
Powered by Copyright © UNITED-NUKE CMS. All Rights Reserved.
Čas potřebný ke zpracování stránky: 0.09 sekund